Wpływ wersji PHP na szybkość ładowania strony internetowej

Wpływ wersji PHP na szybkość ładowania strony internetowej
Lis 13

Data publikacji: 13.11.2019 r.

Na wstępie niniejszego artykułu warto przybliżyć, czym tak właściwie jest PHP i do czego jest on używany.

PHP – Skryptowy język programowania, służący do projektowania stron internetowych oraz wykonywania określonych żądań na serwerach FTP.

Dzięki PHP możemy projektować strony internetowe oraz aplikacje webowe. Jest to serce stron, które umożliwia ich zarządzanie oraz obsługę, niewidoczną dla użytkownika.
To co widzimy po wejściu na stronę to tgz. „Front-end”, czyli strona wizualna, lecz, aby mogła ona działać potrzebne jest nam zaplecze „Back-end”, dzięki któremu wszystko może prawidłowo funkcjonować.
PHP nie jest jedynym językiem programowania do tworzenia stron, lecz jest on najbardziej popularny oraz elastyczny.

Każda wersja PHP posiada nowe funkcjonalności oraz optymalizację jej szybkości funkcjonowania (struktury). Nieoficjalnie mówi się, że dopiero od wersji 7, PHP stał się językiem programowania ze względu na obsługę typów danych, składni która implementowana jest we wszystkich pełni prawnych językach programowania.
Wybór wersji wiąże się z dostosowaniem do niej istniejącej lub tworzonej strony internetowej, warunkowane przez zmieniającą się strukturę PHP w nowszych wersjach i rezygnację z mniej zoptymalizowanych funkcji w starszych wersjach.

Powyższy obrazek wskazuje prędkość wczytywania przykładowej, ok. 3MB strony internetowej. W zależności od wybranej wersji PHP widzimy zmianę szybkości ładowania strony internetowej.
Wersję znajdującą się na naszym serwerze możemy zmienić ręcznie korzystając z panelu administracyjnego na serwerze (np. cPanel) lub kontaktując się z twórcą strony, administratorem naszego hostingu. Jeżeli korzystamy z CMS np. WordPress, podpowie on nam, czy warto zainicjować zmianę wersji PHP na nowszą, przyśpieszając działanie witryny internetowej.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności.