Tania strona internetowa – dlaczego warto wybrać firmę?

Tania strona internetowa – dlaczego warto wybrać firmę?
Lut 04

Data publikacji: 04.02.2019 r.

Proces wyboru wykonawcy na stronę internetową w wielu przypadkach zależy od przedstawionej oferty cenowej. Do realizacji strony internetowej możliwy jest wybór firmy, agencji interaktywnej lub freelancer. Pierwsza opcja przeważnie zawsze bywa droższa w porównaniu do usług freelancera.

Freelancer  – osoba pracująca bez etatowo, nie posiadająca działalności gospodarczej, realizująca projekty na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie.

Firma wykonująca stronę internetową ponosi dodatkowe koszty w postaci podatku PIT oraz VAT, musi zapłacić ZUS oraz wiele innych świadczeń. Cała ta otoczka formalno-płatnicza wpływa na wzrost ceny w stosunku do usług freelancerów. Dlaczego jednak tak wiele osób woli wybrać firmę, zamiast osobę fizyczyną (freelancera)?

Stronę wykonaną przez firmę można wrzucić w koszt realizacji, jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą. Usługi oferowane przez firmę są zazwyczaj bardziej dokładne, oparte o większe doświadczenie oraz realizowane z myślą o zadowoleniu klienta świadcząc gwarancje na wykonanie oraz dobrze zrealizowany produkt finalny. Strony realizowane przez firmy zazwyczaj nie posiadają błędów a wszelkie niedociągnięcia realizowane są w ramach długich gwarancji. Klient, który zlecił realizację firmie, może się nie martwić, że zostanie oszukany lub otrzyma coś co nie będzie działało, a kontakt nie urwie się po zwróceniu kilku uwag lub w przypadku awarii spowodowanej rozwojem oprogramowania i częstymi aktualizacjami. Wybór freelancera może być tańszy, ale bardzo ciężko odnaleźć fachowca, który zrealizuje dla klienta zlecenie zgodnie z wszelkimi standardami. Zazwyczaj są to studenci lub osoby zbierające doświadczenie zawodowe, nie do końca kompetentne w wykonaniu wielu rzeczy lub uczące się w trakcie realizowania zlecenia.

Nie twierdzę tutaj, że każda osoba prywatna wykonująca zlecenie jest zła. Wybór freelancera mimo to nadal nie jest dobrym rozwiązaniem. Przeważnie tego typu osoby nie chcą podejmować umów a większość rzeczy robią na czarno. W przypadku wyboru tego typu wykonawcy warto pamiętać, że koszt realizacji strony internetowej musi być udokumentowany, nie może być zaniżony w stosunku do stawek rynkowych oferowanych przez firmy. Urzędy podczas kontroli zwracają uwagę nie tylko na konta firmowe ale również na konta prywatne a sama strona internetowa jest obecnie standardem, który musi w każdej firmie być udokumentowany. Istnieje możliwość realizacji strony osobiście, ale konieczne jest posiadanie ku temu odpowiedniej wiedzy, aby strona była poprawnie przygotowana, widziana przez wyszukiwarki i odnajdywana w internecie.

Wracając do tematu umów zwanych jako „śmieciowe”, które nie powinny być tak nazywane ze względu na ich wkład w gospodarkę naszego kraju, konieczne jest pamiętanie o konieczności wystawienia odpowiedniego dokumentu PIT, początkiem kolejnego roku, dla osoby wykonującej zlecenie jako freelancer. W kontakcie z wieloma firmami, często słyszy się informacje, że kontakt z osobą realizującą stronę się urwał lub dana osoba wyjechała i konieczna jest budowa strony na nowo lub jej przerabianie w celu wprowadzania modyfikacji lub naprawy awarii.

Ile tak na prawdę powinna kosztować strona internetowa?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ceny są różne, zazwyczaj wynikają z treści oferty, dopasowania strony do wyszukiwarek, wzięcia pod uwagę planowane w przyszłości kampanie reklamowe, dostosowanie do mediów społecznościowych, wymogów prawnych, RODO oraz wielu innych rzeczy. Firmy zazwyczaj zwracają uwagę na ważne dla klienta szczegółu, oferując poprawne realizacje w trosce o swoją renomę i dobrą markę. Diabeł tkwi w szczegółach. Strony robione „po kosztach” zazwyczaj muszą być ładne, ale w wielu przypadkach brakuje im szczegółów, które pływają na pozycje/odnajdywalność w wyszukiwarkach oraz dostosowanie do różnych urządzeń lub przeglądarek internetowych. Po co komuś strona internetowa, która nie będzie przez nikogo odwiedzana?

Otrzymując oferty na wykonanie stron internetowych, proszę zwracać uwagę również na terminy realizacji. W kilka dni roboczych nigdy nie zostanie przygotowana poprawna i elegancja strona internetowa. Przykładem może być realizacja sklepu internetowego, dopasowanego do potrzeb klienta. Zazwyczaj termin realizacji dobrze przygotowanego sklepu, który będzie posiadać prawidłowo przygotowane zaplecze wynosi ok. 40 dni roboczych maksymalnie. W przypadku, gdy otrzymają Państwo ofertę w przykładowych kwotach 1000-1500zł za realizację sklepu, proszę zadać sobie jedno proste pytanie. Czy chcieliby Państwo pracować 40 roboczych dni, czyli około dwóch miesięcy, aby otrzymać ok. 1500zł?

Nie tylko wygląd strony się liczy. Zawsze najważniejszym elementem jest przygotowanie zaplecza strony internetowej, umożliwienie jej edycji, udostępnienie gwarancji, instrukcji obsługi, zapewnienie responsywności, przygotowanie prawidłowych tekstów i opisów stron pod kątem SEO oraz wiele innych drobnych szczegółów.

Reasumując niniejszy artykuł. Usługi oferowane przez firmy zawsze dają większą gwarancję bezpieczeństwo a przede wszystkim jakość niż osoba prywatna. Nie mniej jednak osób prywatnych realizujących zlecenia na prawdę fachowo jest bardzo mało. Obecnie tego typu osobą ciężko się wybić wśród konkurencji oferując nie do końca dobre realizacje w niskich cenach, bez gwarancji, bez formalności, bez umów, na czarno z dużym prawdopodobieństwem utraty kontaktu w przypadku jakichkolwiek problemów z obsługą strony internetowej. Nie chciałbym w niniejszym artykule urazić jakąkolwiek osobę, która wykonuje swoje usługi jako freelancer gwarantując na prawdę uczciwe realizacje. Chciałbym jedynie zwrócić uwagę, że dobrze prosperujący freelancer, posiadający duże doświadczenie, dużą znajomość potrzeb klientów oraz wiele fachowych realizacji, zazwyczaj zakłada działalność gospodarczą, aby uprosić sobie formalności i móc wystawiać faktury dla swoich klientów bez konieczności przypominania o pitach.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności.