Jakie są koszty utrzymania strony internetowej?

Jakie są koszty utrzymania strony internetowej?
Lis 19

Data publikacji: 19.11.2019 r.

Koszt utrzymania strony internetowej wiąże się z opłatą za domenę, hosting oraz opcjonalnie certyfikat SSL.
Domena internetowa to nic innego jak logicznie nazwany adres naszej strony WWW (zastąpienie adresu IP) np. „www.mojafirma.pl”. W zależności od tego, czy wybierzemy domenę krajową, europejską, komercyjną lub specjalną, ceny utrzymania lub w przyszłości wznowienia u innego operatora mogą się różnić.
Zazwyczaj koszt utrzymania domeny krajowej „.pl” to wydatek od 60zł do 140zł brutto rocznie, w zależności od firmy, która utrzymuje naszą usługę.
W przypadku hostingu, czyli miejsca, gdzie znajdują się pliki naszej strony internetowej sytuacja wygląda identycznie. Biorąc pod uwagę potrzebę zakupu hostingu stricte pod mało rozbudowaną stronę internetową, możemy liczyć się z wydatkami od 15zł do nawet 500zł brutto rocznie za utrzymanie dostępności witryny.
Ta duża różnica w cenie zostanie opisana w kolejny artykule na naszym blogu firmowym. Certyfikat SSL jest wyznacznikiem stopnia bezpieczeństwa naszej witryny, szyfrowania pomiędzy przeglądarką a serwerem (hostingiem) na którym znajduje się nasza strona.
Ma to wpływ na osiąganie pozycji w wynikach wyszukiwania oraz zwiększa to zaufanie klientów do strony internetowej. Zazwyczaj jeżeli zakupujemy hosting i domenę u jednego operatora, możemy liczyć na darmowy certyfikat SSL. Jeżeli jednak nasz usługodawca hostingowy nie udostępnia tego typu darmowego certyfikatu, koszt najtańszego certyfikatu SSL (rodzaje opiszemy w kolejnych artykułach) może zaczynać się od ok. 50zł brutto rocznie.
Zakup certyfikatu SSL ma największy wpływ przy tworzeniu sklepów internetowych.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności.