Co to jest i czym właściwie jest system CMS

Co to jest i czym właściwie jest system CMS
Lis 21

Data publikacji: 21.11.2019 r.

System CMS to nic innego jak panel administracyjny do zarządzania witryną internetową. Dzięki dostępowi do panelu edycji, administrator witryny powinien posiadać łatwy i intuicyjny interfejs do zarządzania rozmieszczeniem elementów na stronie internetowej, edycji jej treści oraz zdjęć.

Jednym z najpopularniejszych systemów CMS do budowy stron internetowych (a właściwie do umożliwiania ich edycji) jest WordPress. Korzysta z niego ponad 30% wszystkich stron internetowych na świecie. Jest on łatwy w zarządzaniu i starannie aktualizowany, dbając o bezpieczeństwo danych jak i strony WWW.

CMS WordPress działa na zasadzie otwartego oprogramowania „open source”, czyli każdy może edytować jego kod i projektować różne modyfikacje, wtyczki i rozwiązania. Autorski CMS zazwyczaj jest sprecyzowany swoją budową pod indywidualne potrzeby klienta, bez zaśmiecania i obciążania witryny o ładowanie nieużywanych plików lub funkcji. O systemie CMS można potocznie powiedzieć, że jest sercem strony internetowej.

Dostępne są różne rodzaje oprogramowania do zarządzania treścią na stronie Web, w zależności od tego jaką stronę chcemy posiadać. Jeżeli ma być to sklep internetowy, są platformy WooCommerce (dla WordPress) lub przykładowo PrestaShop. Każdy z nich ma inną budowę, inne wymagania oraz sprecyzowany jest w realizacji różnych celów z różną optymalizacją. Warto dowiedzieć się coś więcej na temat tych rozwiązań, aby móc sprawniej się nimi posługiwać.

 

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności.