Soczewki kontaktowe - pierwsze kroki



Choć soczewki kontaktowe wydają się być nowym wynalazkiem, ich historia sięga niemal 500 lat. Nowoczesne soczewki, których mamy okazję używać, powstały jednak trochę później, bo 1947 roku. Od tego czasu wynalazek pomógł wielu osobom borykającym się z wadą wzroku. Pomimo wielu zalet, początki noszenia soczewek mogą wydawać się trudne. Jak wybrać odpowiednie soczewki? Jak założyć je bezpiecznie na oczy i wreszcie, ile będzie kosztowało zostawienie okularów w szufladzie? Postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania, dając kilka przydatnych porad, każdemu, kto chciałby zacząć swoją przygodę z soczewkami.

 

Czym są soczewki kontaktowe?

Mały krążek, który po założeniu bezpośrednio na gałkę oczną, działa jak okulary, czyli pozwala usunąć negatywne efekty widzenia, związane z wadą wzroku. Niegdyś szkła kontaktowe były twarde. Zbudowane z materiału nie przepuszczającego powietrza, potrafiły mocno podrażnić oko i wysuszać rogówkę. Dzięki wynalezieniu materiału Boston w 1975 roku, dzisiaj możemy nabyć soczewki, które są zbudowane z materiału przypominającego silikon. Są zatem miękkie i mają wyższą przepuszczalność powietrza.

Zastosowanie soczewek zamiast okularów może przynieść ogromny komfort i bezpieczeństwo. Taki wybór pozwoli odczuć ogromną ulgę podczas uprawiania sportu, w tym kontaktowych gier zespołowych, a także kiedy często zmieniamy temperaturę pomieszczenia. Każdy okularnik wie, jak niedogodne potrafi być wchodzenie w zimie, z dworu do pomieszczenia. Szkła parują i ciężko jest je wyczyścić. Po przyzwyczajeniu oka do szkieł kontaktowych, można nie odczuwać ich obecności, w najmniejszym nawet stopniu. Są jednak pewne wady. Szkła kontaktowe użytkowane, ze zbyt małą dbałością o higienę, potrafią prowadzić do wielu zakażeń i chorób oka, w tym zakażenia spojówki. Jak zatem wybrać odpowiedni rodzaj soczewki i bezpiecznie jej używać?

 

Jakie soczewki kontaktowe wybrać? Rodzaje, podział i typ soczewek.

  • soczewki korekcyjne
  • soczewki opatrunkowe
  • soczewki kosmetyczne

Podobnie jak okulary,  korekcyjne soczewki kontaktowe możemy podzielić na kilka rodzajów, w zależności od wady wzroku. Są zatem soczewki, które pomagają w krótkowzroczności i dalekowzroczności, a także takie soczewki torowe, które służą pacjentom posiadającym astygmatyzm, oraz soczewki progresywne. Ten ostatni rodzaj, wykorzystywany jest w leczeniu tak zwanej starczowzroczności, która pojawia się po 40 roku życia. Są to głównie problemy z akomodacją wzroku i brak możliwości czytania z bliska.

Wbrew pozorom, nie wszystkie soczewki służą do korekcji wzroku. Na rynku dostępne są także produkty, które mają służyć jako soczewki opatrunkowe, stosowane na przykład przy podrażnieniu spojówki. Istnieją także soczewki kosmetyczne, które służą do zmiany koloru oczu, albo do uzyskania ciekawych efektów, takich jak gałka oczna przypominająca kocie, lub sokole narządy wzroku. Koniec końców, zawsze przy doborze soczewek należy polegać na profesjonalnej opinii. Podczas badania wzroku, lub zakupu pierwszych soczewek, na pewno znajdziemy specjalistów, którzy spokojnie wytłumaczą najważniejsze sprawy i pomogą w doborze odpowiednich szkieł kontaktowych.

 

Soczewki dzielone ze względu na materiał produkcji

Szkła kontaktowe twarde są tworzone przy pomocy szkła organicznego, które cechuje się bardzo dobrą przepuszczalnością tlenu, dlatego zaleca się stosowanie ich osobom, które mają problemy ze zbyt dużą suchością oka. Ponieważ okres ich przydatności to czasami nawet dwa lata, są dużo droższe niż soczewki innego typu. Soczewki miękkie to obecnie najpopularniejszy produkt na rynku. Można kupić je online, a także w wielu punktach sprzedaży, bez konieczności indywidualnego dopasowywania do oka. Są one produkowane głównie z dwóch materiałów.

  • Hydrożel, zapewnia ogromny komfort noszenia, jednak dość niską przepuszczalność powietrza, a co za tym idzie, szybsze wysychanie oka
  • Silikon połączony z hydrożelem, to połączenie wygody użytkowania i dobrej przepuszczalności powietrza, niestety takie soczewki są bardziej wyczuwalne na oku, podczas noszenia

 

Soczewki dzielone ze względu na czas użytkowania

  • soczewki jednodniowe
  • soczewki tygodniowe
  • soczewki dwutygodniowe
  • soczewki miesięczne
  • soczewki miesięczne całodobowe
  • soczewki pół roczne

Jakie soczewki powinniśmy wybrać? Jeśli borykamy się z wadą wzroku, oczywiście takie, które pozwolą ją opanować. Soczewki korekcyjne, możemy podzielić na kilka rodzajów, ze względu na czas ich użytkowania. Są soczewki jednodniowe, tygodniowe, dwutygodniowe, a nawet miesięczne i półroczne. Każdy z tych rodzajów należy oczywiście codziennie, przed pójściem spać, umieszczać w specjalnym płynie i pudełeczku. Wybór będzie  zależał od osobistych preferencji. Nowością na rynku są soczewki całodobowe, najbardziej popularnym rozwiązaniem pozostają jednak soczewki dziennie i miesięczne. Dlaczego tak jest?

Soczewki dzienne

Soczewki dzienne to świetny wybór, kiedy na przykład dużo podróżujemy, albo znajdujemy się w miejscu, gdzie ciężko bezpiecznie schować soczewki do pojemnika, nie brudząc ich. To może być na przykład obóz wędrowny, pustynia, góry, wakacje nad morzem, bez codziennego dostępu do sanitariatu. Wtedy wygoda soczewek jednodniowych będzie polegała na tym, że codziennie rano możemy sięgnąć po nowe pudełeczko i dokładnie myjąc ręce, umieścić w oczach nowiutką, nie zanieczyszczoną parę soczewek. Jak można się domyślić, jest to oczywiście rozwiązanie droższe, niż soczewki, które wystarczają na miesiąc.

Soczewki miesięczne

Szkła kontaktowe, 30 dniowe, to bardzo dobre rozwiązanie dla przeciętnego użytkownika. Należy jedynie pamiętać o odpowiedniej higienie i tak zwanym odbiałczeniu soczewki, przed umieszczeniem jej w pojemniku. Polega to na delikatnym tarciu soczewki palcem, na powierzchni ręki, przy użyciu specjalnego płynu. Jest to jednak ta sama substancja, której używamy do przechowywania szkieł, dlatego koszty nie wzrastają.

Soczewki na dzień i na noc

Ostatnimi czasy, na rynku pojawiły się także soczewki całodobowe. Producenci tego rodzaju produktu, zapewniają, że użyty materiał potrafi przepuszczać bez problemu tlen do gałki ocznej, nawet podczas zamknięcia powiek, a powłoka soczewki nie drażni oka. Zdania okulistów, związane z tą nowością, są jednak bardzo podzielone. Większość z lekarzy negatywnie ocenia rozwiązanie całodobowe, twierdząc, że soczewka, nawet doskonała, pozostaje materiałem obcym, od którego oko powinno mieć, choć 12 godzin odpoczynku. Jednak, każdy użytkownik soczewek, na pewno doceni brak konieczności ściągania i czyszczenia szkieł kontaktowych każdego wieczora.  

 

Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

Choć początkowo, zakładanie soczewek może okazać się bardzo trudne, należy pamiętać, że z biegiem czasu oko przyzwyczai się do ciała obcego, a ręka będzie coraz bardziej wprawna w rzemiośle. Na początek, zawsze należy pamiętać o czystości dłoni. Każde pudełeczko ma oznaczenie, która komora zawiera lewą, a która prawą soczewkę. Odkręcamy obie nakrętki, najlepiej trzymając całość na czystej powierzchni, po czym odkładamy je na bok. Następnie dokładnie myjemy ręce, używając do tego mydła i ciepłej wody. Osuszoną ręką chwytamy pierwszą soczewkę i ustawiamy ją spodem na palcu wskazującym prawej ręki. Jeśli soczewka ma idealny kształt miseczki i nie gnie się w żadną stronę, to znaczy, że została ustawiona dobrą stroną.

Palcem środkowym lewej dłoni lekko naciągamy skórę pod okiem w dół i staramy się patrzeć idealnie przed siebie, tak by soczewka miała jak największe pole styczności. Palec wskazujący, na którym znajduje się soczewka delikatnie i powoli kładziemy na środku oka, czekając chwilę, aż soczewka przylgnie całą powierzchnią. Dla lepszej styczności i komfortu, warto na chwilę zamknąć powiekę i poruszać okiem w kilka stron, tak by materiał idealnie się dopasował. Początki mogą być ciężkie, ale nie należy się zrażać. Trening czyni mistrza, a po kilkunastu razach cała procedura zajmie 30 sekund.

Ściąganie soczewek, dla wprawnego użytkownika, będzie o wiele prostsze. Środkowym palcem lewej ręki podciągamy skórę nad okiem do góry, a środkowym palcem prawej ręki, ciągniemy skórę pod okiem lekko w dół. Kciuk i palec wskazujący chwytają soczewkę po obu stronach, szybkim ruchem usuwając ją z oka. W przypadku ściągania, również należy dołożyć wszelkich starań, żeby zarówno ręce, jak i pudełeczko, do którego trafią soczewki, były idealnie czyste.

 

Ile kosztują i gdzie kupić soczewki kontaktowe?

Oczywiście koszt soczewek będzie uzależniony od wyboru marki, a także od wady wzroku. Można przyjąć, że za użytkowanie soczewek miesięcznych, razem z płynem do przechowywania i pudełeczkiem, zapłacimy średnio 45 złotych. Natomiast użytkowanie soczewek dziennych, których eksploatacja nie wymaga płynu, wyniesie około 140 złotych miesięcznie. Można oczywiście zakupić soczewki dzienne i używać ich jedynie, w niektórych momentach, na przykład podczas wyjazdów. Kupując pierwsze soczewki będziemy mogli wybierać spośród wielu producentów. Najpopularniejsi z nich to Johnson & Johnson produkujący soczewki Acuvue, Bausch&Lomb produkujący soczewki Softlens i PureVision, czy Alcon z produktem Air Optix.  Zakup soczewek kontaktowych jest możliwy zarówno online, jak i stacjonarnie. Jeśli zdecydujemy się na zakupy w sklepie, mamy do wybory wyspecjalizowany placówki osobne czy salony optyczne. Punkty ze sprzedażą soczewek znajdują się także w każdej większej galerii handlowej. 

 

Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

Kluczem do odpowiedniej pielęgnacji soczewek, jest wysoko postawiona higiena. Należy pamiętać, by zawsze używać czystych rąk, a także delikatnie, za pomocą rąk i płynu do przechowywania, czyścić każdą soczewkę, za każdym razem, kiedy zostania zdjęta. Również pudełeczko powinno być nienagannie czyste. Zaleca się wymieniać je maksymalnie co miesiąc. Dodatkowo, można zakupić krople nawilżające, które zadbają o lepsza kondycję soczewki i oka. Można je stosować zawsze wtedy, gdy czujemy, że powierzchnia gałki ocznej staje się sucha, a soczewka zaczyna drażnić.

 

Czy soczewki to dobra alternatywa dla okularów?

Jeśli jesteście nowicjuszami, nie ma się czego bać. Soczewki to naprawdę wspaniała wygoda i świetny zamiennik dla tradycyjnych szkieł. Choć początki mogą być bardzo żmudne, już po kilku próbach będzie coraz lepiej. Należy także pamiętać o prawidłowym zakładaniu i ściąganiu, a także o maksymalnym poziomie czystości. W takich warunkach, noszenie soczewek kontaktowych nie przyniesie żadnych niepowołanych efektów, a uzyskany komfort będzie ogromny.

www.kontaktowe.pl

Salony Optyczne Online sp.z o.o.
Jaworowa 9
55-003 Nadolice Wielkie
dolnośląskie
Tel.: 76 870 32 20
NIP: 8961485965